Aktualności
Turniej 15-lecie ZKS - Kryterium Asów 07.07.2012r. godz. 14.00
Dodał: kokos, 06.07.2012, 21:06
Piętnaście lat minęło jak jeden dzień. Tym banalnym zdaniem można opisać piętnaście lat na speedrowerowej mapie klubu z Zielonej Góry. Lata pełne wzlotów, ale i upadków.

Z tej okazji odbędzie się turniej indywidualny.
Zawody będą jednocześnie prestiżowym turniejem Kryterium Asów, na którego organizację Polska Federacja Klubów Speedrowerowych wybrała właśnie Zieloną Górę. Udało się połączyć obie okazje.

Opisu samego turnieju nie można nie zacząć od zarysu historii speedrowera w Zielonej Górze.

Speedrower w Zielonej Górze, lata osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte. Wtedy nikt nie marzył o zawodach międzymiastowych. Morelowe, Piastowskie, Stary Rynek i inne osiedla, a wszędzie skład zapaleńców, którzy na rowerze wcielali się w bohaterów torów żużlowych. Zdarte łokcie, obdarte kolana, połamane ramy na porządku dziennym, a przede wszystkim mnóstwo emocji, pasji i młodzieńczej fantazji.

Połowa lat dziewięćdziesiątych i pierwsze działania Mosir-u zmierzające do organizacji bardziej profesjonalnej. To zawody organizowane na "Mrowisku" i pierwsze puchary rozdane w mistrzostwach miasta.

W końcu nastąpił przełom. 13 kwietnia 1997 roku mecz żużlowy z Polonią Piła i komunikat o naborze do klubu speedrowerowego w Zielonej Górze. Pierwsze spotkanie organizacyjne. W siedzibie klubu żużlowego na chętnych, których na spotkanie przyszło około 20 czekał ówczesny prezes klubu żużlowego - Zbigniew Bartkowiak oraz pomysłodawca stworzenia klubu speedrowerowego z prawdziwego zdarzenia - Krzysztof Zakrzewski, niewątpliwie ojciec profesjonalnego speedrowera w Zielonej Górze.
Pierwszy trening. Około 60 osób. Wśród nich między innymi Paweł Kokot, który jest w klubie do dzisiaj. Przeszło to najśmielsze oczekiwania organizatorów jak i samych chętnych. Pierwsze ściganie na .. łuku toru żużlowego. Potem na murawie stadionu żużlowego. Pierwszy wyjazd do Rawicza. Towarzyskie ściganie w Rawiczu po ich meczu ligowym z Gnieznem. Zawodnicy zielonogórscy w składzie Sławek Sikora, Damian Lewaszow, Arek Sroka i Piotr Kaszuba. Emocje, nadzieje i porażki. Potem jeszcze sparing w Rawiczu i Lesznie.

Rok później pierwsze finały. MIMP i MMPPK oraz MPPK. Rawicz i Gorzów oraz Częstochowa. Wielki świat na wyciągniecie dłoni dla chłopaków z zielonogórskich osiedli. Paweł Kokot ósmy co było sporym sukcesem, para zielonogórska piąta to także osiągnięcie, para seniorska szósta, wsparta pierwszym transferem Krzysiu Mądrzak z Leszna.

1999 rok pierwsze zawody ligowe. Porażki, porażki i jeszcze raz porażki, ale w barażach o IX miejsce ZKS pokonuje Wiraż Ostrów. To było coś !!! Pierwszy ligowy skład ZKS, Paweł Kokot, Damian Lewaszow, Arek Sroka, Krzysztof Stocik, Jarek Widz, Maciej Januchowski, Krzystof Piwko, Mariusz Widz, Piotr Malejki i Łukasz Molka. Damian Lewaszow, Krzysztof Stocik i Paweł Kokot wzięli udział w Mistrzostwach Świata w speedrowerze. ZKS doczekał się profesjonalnego na tamte czasy toru, na koronie stadionu żużlowego. Chwilo trwaj ,jesteś piękna.

Rok dalej. Piękny czas. Pierwsze zwycięstwa w lidze. Groźni dla utytułowanych już drużyn, pierwsze medale mistrzostw Polski i Europy !!! Łukasz Molka Indywidualny Drugi Wicemistrz Polski Juniorów w Gnieźnie, Mariusz Widz Drużynowy Mistrz Europy Juniorów w Lesznie i siódmy indywidualnie !!! Ależ to były sukcesy, każdy cieszył się z dobrego wyniku kolegów.

Rok 2001 rozkwit speedrowera w Zielonej Górze trwa. Drużyna wygrywa większość meczy u siebie, groźni na wyjazdach, niestety nie udało się awansować do ekstraligi. ZKS zbiera dobre wyniki dzięki objeżdzeniu takich zawodników jak wychowankowie Artur Bujnowski, Kamil Pucyk i młodziutki Leszek Rajewski, który zajmuje trzecią lokatę w finale Brązowego Kasku.

Przed sezonem 2002 kiedy ZKS startuje w pierwszej lidze. Jeden, jedyny cel awans do ekstraligi. Mariusz Widz, Paweł Kokot, Artur Bujnowski, Łukasz Molka, kontuzjowany w czasie sezonu Damian Lewaszow, Dawid Demski, Jarek Widz, Kamil Pucyk, Leszek Rajewski. Cudowny monolit, cudowna drużyna, która była o krok od awansu, Na drodze stanął RTS Rybnik.

Nagle coś pękło, coś się zmieniło, coś odeszło w dal. Wspólny cel nie został osiągnięty. Pojawiły się pierwsze rysy w klubie, konflikty i nieporozumienia. Ciężkie czasy ZKS. Kariery zakończyli Kamil Pucyk, Leszek Rajewski, Mariusz Widz, Jarek Widz, Damian Lewaszow, Łukasz Molka, Dawid Demski. Paweł Kokot i Artur Bujnowski odeszli do klubu Tornado Poniec. Praca od podstaw, ciężkie budowanie zespołu od nowa. Może to zuchwałe, ale dziś moglibyśmy być drugim Toruniem. Nikt nie wie jakby było, na pewno żal mozolnej pracy, wyczerpujących treningów. Los nie chciał uczynić z Zielonej Góry speedrowerowej potęgi. ZKS wycofany z ligi na dwa lata.

W 2003 roku pojawia się Marcin Pawłowski, Sławek Krawczonek, Marcin Kata, ale przed nimi długa droga do sukcesu. Sławek Krawczonek jest o krok od wygranej w Brązowym Kasku, ostatecznie jednak jest drugi.

Lubuska Liga Speedrowera w 2004, to milowy krok w budowania drużyny ligowej. Pojawia się diamencik Krzysztof Piskorski, Marcin Pawłowski jeździ coraz pewniej. Do drużyny dołącza Robert Bandosz, Michał Rodzeń, Piotr Waliński, Artur Kurdyk, Maciej Hlebik, Marcin Mijalski, Patryk Dudek.

Powrót ZKS do ligi rok później. Młodzi zawodnicy przy boku Pawła Kokota uczą się speedrowerowego rzemiosła.

Sezon 2006 to wspaniałe występy liderów ZKS Marcina Pawłowskiego i Krzysia Piskorskiego. Eksploduje talent Krystiana Górniaczyka zdobywa Indywidualnego Mistrza Polski Młodzików. To początek kariery Michała Zielińskiego. Pawłowski wygrywa rawickie Grnad Prix Challenge, a Piskorski jest trzeci. Robert Bandosz, Michał Rodzeń i Mieczysław Zarzycki trzecią parą Kadetów w Polsce. ZKS znów jest groźny.

Lata 2007 i 2008 to nieudane pukanie do bram ekstraligi. Krystian Górniaczyk po sezonie 2007 odchodzi do Szawera Leszna. ZKS to Piskorski i Pawłowski, powoli słabsze wyniki notuje Paweł Kokot. Żołędowo okazuje się szczęśliwe dla juniorów gdzie Krystian Górniaczyk, Michał Rodzeń i Piotr Waliński sięgają po brąz w finale Mistrzostw Polski Par Klubowych Juniorów.

W sezonie 2008 ZKS znów wycofany z ligi ze względu na brak toru. Michał Rodzeń powtarza sukces Mariusza Widza sprzed ośmiu lat. Trafia do kadry i zdobywa DMEJ !!! Indywidualnie zajmuje dobre szóste miejsce.
Stary tor na ul Wrocławskiej zostaje zburzony.

2009 Awans do Ekstaligi ! ZKS wsparty Piotrkiem Jamroszczykiem udanie kończy walkę o najwyższy szczebel w hierarchii speedrowera. Michał Zieliński zdobywa srebro w Indywidualych Mistrzostwach Polski Kadetów, a Michał Mowczan jest trzeci w Młodzikach. Dzięki staraniom ówczesnych władz ZKS- u Zielona Góra doczekała się jednego z bardziej profesjonalnych torów na świecie !!! Dziękujemy !!!

Kiedy przed sezonem 2010 do klubu powraca Krystian Górniaczyk, a skład wzmacniają liderzy światowych rankingów Marcin Szymański, Maciej Ganczarek i Radek Handke, ZKS staje się faworytem do Mistrzostwa Polski. Z mocarstwowych planów ZKS nie zwojował ligi . Zostaje wycofany z ligi po jednej z kolejek. Na otarcie łez zostają najlepszą drużyną w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych, Szymański i Ganczarek stają na pudle Indywidualnych Mistrzostw Polski. Maciej Ganczarek jest drugi, a Marcin Szymański trzeci w Indywidualnych Mistrzostwach Europy ! Jedenastą lokatę zajął Marcin Pawłowski. Ten sam skład zdobył srebro w finale MPPK ! Ganczarek i Szymański powołani do kadry zostają Drużynowymi Mistrzami Europy !!! Z osiągnięć regionalnych warto odnotować drugie miejsce Marcina Pawłowskiego i trzecie Krzysztofa Piskorskiego w Indywidualnych Mistrzostwach Okręgu. Sen się kończy wzmocnienia opuszczają zielonogórską drużynę. Górniaczyk trapiony przez liczne kontuzje osiąga coraz to gorsze wyniki. Michał Zieliński, Michał Rodzeń i Robert Bandosz w chwili gdy ZKS ich potrzebuje zmieniają barwy na TPD Kalety. Rafał Lewczuk i Kamil Merena zdobywają srebro w parach młodzików. Warto dodać, że ZKS był organizatorem wespół z Szawerem Leszno Mistrzostw Europy w speedrowerze. Niemożliwe stało się faktem !

Rok 2011 i zmiana na pozycji prezesa Krzysztofa Zakrzewskiego zastąpił Paweł Kokot. Znów mozolna praca, aby ZKS zaczął istnieć na speedrowerowej mapie. Pełni obaw zgłasza się do ligi, w której wygrywa dwa mecze. ZKS to Marcin Pawłowski, Michał Mowczan, Krzysiu Piskorski, Paweł Kokot, Tomek Krzos, brązowy medalista IMPKadetów - Kamil Merena, Piotr Waliński, Rafał Lewczuk sporadycznie uzupełniani Arturem Poprawskim, Mariuszem Sobikiem i Michałem Zającem. Zielonogórzanie zdobywają brąz w mistrzostwach okręgu.

Zbliżamy się do dnia dzisiejszego w tym kalejdoskopowym skrócie. Młodzicy ZKS - Dawid Michalski i Bartek Wojtal zdobywają złoto w parowych mistrzostwach Polski, Krzysiu Piskorski, Michał Rodzeń i Marcin Pawłowski meldują się na trzecim stopniu podium w parach seniorskich. ZKS póki co wygrał jeden mecz w lidze, ale zapowiada kolejne wygrane po wakacjach. Piskorski, Bujnowski, Mowczan, Wojtal i Szymański szykują się do angielskich Mistrzostw Europy. Do klubu pukają młodziutcy Adrian Mokras, Adrian Serafinowicz i Mateusz Rembacz. A już jutro odbędzie się wspomniany na wstępie turniej z okazji 15 lecia klubu ZKS Zielona Góra !!!

"Ciężko streścić siedemnaście lat spędzonych w organizowanych zawodach speedrowerowych w Zielonej Górze i nie tylko. Na pewno to były i dalej są najcudowniejsze momenty mojego życia i nie zamieniłbym je na żadne inne. Wzloty, upadki, zwycięstwa i porażki. Ciężkie chwile kiedy żegnaliśmy zawodników klubu Przemka Zarównego i Piotrka Serafinowicza stanowią pewną rysę, kiedy o tym wszystkim myślę. Choć czasem nie było wesoło, dziękuję Krzysztofowi Zakrzewskiemu za to że zawiązał w Zielonej Górze sekcję speedrowera. Kilkanaście lat temu zaczęła się moja najpiękniejsza przygoda, która trwa do dzisiaj. Zowie się speedrower. Czasem patrząc kilka lat wstecz żałuję, że sam nie osiągnąłem dużych sukcesów indywidualnych, że nie udało nam się zdobyć szczytów w rozgrywkach drużynowych. Jednak nie zamieniłbym tego czasu na żaden inny. Poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi dzięki speedrowerowi i choć dla niektórych będzie to bardzo banalne, wiem że speedrower miał bardzo duży wpływ na moje życie. Dziś kiedy moja przygoda ze speedrowerem na torze chyli się ku końcowi, chcę gorąco podziękować wszystkim , z którymi mogłem rywalizować na torze, wszystkim którzy pomagaja mi w organizacji klubowego życia ZKS Zielona Góra. Będziemy dążyć aby zmiana pokoleniowa w naszym klubie okazała się bezbolesna i mam wielką nadzieję, że nasi następcy osiągną o wiele więcej niż obecni liderzy ZKS Zielona Góra. Łza się w oku kręci..." - podsumował obecny prezes i trener oraz wieloletni zawodnik Paweł Kokot.

Jeśli chodzi o sam turniej. Wystąpi w nim dziesięciu zawodników zaproszonych z innych miast, natomiast resztę stanowić będą jeźdźcy ZKS Zielona Góra.
Skład osobowy przedstawia się następująco:

TSŻ Toruń - Paweł Cegielski, Adam Bożejewicz, Rafał Ignacak,
TPD Kalety - Robert Bandosz,
Śląsk Świętochłowice- - Dawid Pacek,
Strażak Mikołów - - Tomasz Grzybek, Szymon Komander,
Wiraż Ostrów - - Marcin Kołata, Piotr Kupczyk, Konrad Pietrzak,
ZKS Zielona Góra- - Krzysiek Piskorski, Marcin Pawłowski, Michał Rodzeń, Rafał Lewczuk, Dawid Michalski, Kamil Merena, a rezerwowymi będą Michał Gałagus oraz Adrian Mokras.


Sędziuje Artur Kurdyk (Zielona Góra)
Wszystkich zapraszamy na godzinę 14.00.
© Copyright by speedrower.zgora.pl 2005-2015. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Design by www.chrisdesign.org