Aktualności
Zmiany w regulaminie speedrowera
Dodał: Redakcja, 14.03.2015, 21:05
Na kilka zmian przed startem sezonu 2015 muszą przygotować się działacze oraz zawodnicy klubów speedrowerowych.

Zmianom ulegnie m.in. schemat kalendarza rozgrywek ligowych, badań zawodników czy także e-protokołów. Ponadto zdecydowano na wycofanie obowiązkowego używania pokrowców na kaskach.
UWAGA: Na chwilę obecną zmiany nie zostały formalnie naniesione - spis uchwalonych zmian poniżej (przed rozpoczęciem sezonu zostaną wpisane gdzie trzeba - RSS lub/i aneks 2015 na blogu Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowej); informuje się, iż finansowa część aneksu 2015 będzie identyczna jak w sezonie 2014.


*********
I liga
Jak już doskonale wiemy, Drużynowe Mistrzostwa Okręgu staną się oficjalnie Drużynowymi Mistrzostwami I ligi z podziałem na grupy: zachód, północ i południe. Powoli klaruje się regulamin tychże mistrzostw.

Polska Federacja Klubów Speedrowerowych za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga, opublikowała skrótowy regulamin, jak te rozgrywki mają wyglądać.
* Pozostaje obowiązek startu w nich wszystkich drużyn startujących w Drużynowych Mistrzostwach Polski

* Nastąpi ujednolicenie systemu meczowego (tabeli biegowej). Zostanie ona wkrótce opublikowana.

* Dojdzie także do ujednolicenia zasad budowania drużyn. Skład meczowy liczyć będzie sześciu zawodników plus dwóch rezerwowych, z zasadą posiadania minimum pięciu zawodników, tak jak to ma miejsce w Ekstralidze, w tym minimum dwóch juniorów. Ponadto dla każdej drużyny zostanie przygotowana lista TOP 5 najlepszych zawodników według średniej biegopunktowej, z której to w meczu pierwszej ligi wystartować będzie mogła co najmniej dwójka zawodników.
*********
E-protokół
W sezonie 2014 obowiązywał tylko (dla niektórych - aż) w rozgrywkach DMP i PP, z możliwością jego uzupełnienia po zawodach. Zasadniczą zmianą na sezon 2015 jest obowiązek prowadzenia go na żywo - w aneksie nastąpią zmiany zastępujące kary za przekroczenie terminów związanych z dotychczas stosowanym "papierem" na kary za brak prowadzenia e-protokołu na żywo. Kolejną zmianą w tej kwestii jest rozszerzenie zakresu rozgrywek, w których e-protokół będzie obowiązywał: wszystkie rozgrywki o Mistrzostwo Polski (jednodniowe, włącznie z zestawem półfinałów z finałem IMP - wszystkie oraz IMPJ i DMPJ - finały).

*********
Uzupełnienie tematu terminu zatwierdzeń zawodników
Przed sezonem 2014 została naniesiona zmiana mówiąca, że zatwierdzenie zawodnika (w tym wypożyczenia) musi nastąpić minimum 5 dni przed zawodami. Zostanie ten zapis uzupełniony/zmieniony, że dotyczy kalendarzowego terminu zawodów - czyt. nawet jak zawody zostaną przełożone "na później", niezatwierdzony na pierwotny termin zawodnik nie może w nich startować.

**********
Uzupełnienie tematu zastępstwa kontuzjowanego zawodnika w przypadku powtórki wyścigu nominowanego
Niby co nie jest zabronione, jest dozwolone, ale. regulamin musi być jednoznaczny, a życie zmusza do uściśleń niektórych zapisów. Zostanie dopisane, iż dozwolone jest zastąpienie kontuzjowanego zawodnika w wyścigu nominowanym dowolnym zawodnikiem, który do wyścigów nominowanych wyznaczony nie został.

**********
Koniec obowiązku używania wskazanego koloru kasku / pokrowca
Postulat składany od kilku lat - cały świat jeździ bez pokrowców. Jednocześnie przypomina się dwie kwestie z MRSS: drużyna jeździ w równych koszulkach (z tym u nas od kilku lat problemu nie ma) oraz obowiązek noszenia numeru startowego na plecach (z tym już różnie bywa).

**********
Badania zawodników
W kwestii zapisanych spraw w RSS, co do ich obowiązkowości (jak również oświadczeń zawodników pełnoletnich), a wynikających w obowiązujących regulacji prawnych (wspomniane w RSS ustawa o sporcie i rozporządzenie ministerialne) nie ulegają zmianie. Jednakże życie pokazuje, że sędziowie różnie podchodzą do obowiązku (zawartego w RSS) sprawdzania ważności badań. W związku z tym, jeśli nastąpi zgłoszenie (np. od przeciwnika) o dopuszczeniu zawodnika niepełnoletniego do zawodów pomimo nie posiadania ich przy sobie (może nastąpić taka sytuacja, że sędzia jest w 100% przekonany, że zawodnik je posiada, bo np. sprawdzał je podczas wcześniejszych zawodów i zawodnika do startu dopuści), klub zawodnika zostanie poproszony o ich przedstawienie. Jeśli okaże się, że na dzień zawodów zawodnik ich nie posiadał - zostaną nałożone kary: 500 PLN na sędziego dopuszczającego zawodnika do zawodów oraz 1000 PLN na klub zawodnika. Ma to zdopingować kluby do dyscyplinowania zawodników. Jednocześnie przypomina się klubom o obowiązkowych ubezpieczeniach wpisanych w RSS, które wynikają z innych uregulowań prawnych.

**********
Korekta schematu rozgrywek ligowych - kalendarza
Dotychczasowy terminarz miał charakter "lustra" - ostatnia runda była rewanżem za pierwszą, a w środku sezonu rewanż następował w dwóch kolejnych rundach; wynikało to z wprowadzonej kiedyś regulacji w sporcie żużlowym. Jednakże 99% rozgrywek ligowych na świecie (licząc zarówno dyscypliny jak i kraje) prowadzonych jest w ten sposób, że pierwsza kolejka rundy rewanżowej jest rewanżem z pierwszą kolejkę ligową, itd. I tak teraz będzie wyglądał "ligowy rozkład jazdy". Jest to taki nasz "powrót do normalności" - zmiany już zostały naniesione do trzeciej części RSS.

© Copyright by speedrower.zgora.pl 2005-2015. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Design by www.chrisdesign.org